Participativní rozpočet 2020/2021

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu má své vítěze

Obyvatelé Českého Krumlova rozhodli o nových projektech, které budou v příštím roce realizovány v rámci participativního rozpočtu. Hlasovalo 617 obyvatel, kteří rozdělili milion korun osmi projektům.

Do čtvrtého ročníku participativního rozpočtu, ve kterém sami obyvatelé přicházejí s nápady, čím vylepšit okolí svých domovů, přišlo pětačtyřicet námětů. Z návrhů následně odborná komise vybrala 21 projektů, které splňovaly podmínky participativního rozpočtu a postoupily tak do hlasování.

Hlasováním vybrali Krumlováci finální osmičku projektů, které čeká realizace v příštím roce. Celkem se do hlasování zapojilo 617 obyvatel, což je více než dvojnásobek loňských hlasujících (v roce 2019 hlasovalo 285 lidí).

Takový nárůst si radnice vysvětluje zejména úpravou pravidel a jednoduchým nástrojem pro hlasování. „Vyplatilo se vsadit na velké změny, kdy se nám potvrdilo, že obyvatelům více vyhovuje, když mohou předkládat i hlasovat pro projekty na celém území města, a nejen v místě bydliště, jak tomu bylo v minulosti," konstatuje starosta Dalibor Carda a dodává: „Stejně pozitivně je vnímána i změna, kdy bylo možné navrhovat nákladnější projekty, až do celkové výše alokovaných peněz, tedy jednoho milionu korun." V nabídce se tak objevila pestřejší škála projektů než kdykoli v předchozích letech.

Vítězné projekty

Krumlováci mohli dát hlas až třem libovolným námětům. 617 respondentů tak rozdalo celkem 1 468 hlasů. Vítěznými projekty jsou náměty dle pořadí z hlasování až do vyčerpání peněz co nejvíce se blížícímu přidělenému milionu korun.

Uspěly tak nákladné projekty, ale i střední a malé komunitní akce. Vítězem se 130 hlasy se stal projekt Osvětlení u garáží na sídlišti Plešivec za 490 000 Kč, těsně v závěsu se za ním se 127 hlasy umístil projekt Stín na náměstí Svornosti za 100 000 Kč. Následují projekty Lepší ochrana drobných zvířat ve městě (50 000 Kč, 112 hlasů), Osvětlení před ZŠ Plešivec (221 000 Kč, 101 hlasů), Stolpersteine - Kameny zmizelých (7 000 Kč, 93 hlasů), Komunitní zahrada (110 000 Kč, 87 hlasů), Pamětní kámen na návsi v Domoradicích (15 000 Kč, 73 hlasů), Adventní neděle na třídě Míru (5 000 Kč, 32 hlasů).

Počty hlasů pro jednotlivé projekty jsou k dispozici zde